Završen projekt "Škola za roditelje"

Autor: Karolina BUREK BILOKAPIĆ, 10. 4. 2017.

Tijekom prvih mjeseci drugoga polugodišta šk. god. 2016./17.  u OŠ Zrinskih Nuštar organizirana je „Škola za roditelje“ u suradnji  socijalne pedagoginje škole Karoline Burek Bilokapić i učiteljica razredne nastave Branke Krvavac i Miroslave Vekić.

U projektu "Škola za roditelje"  sudjelovali su roditelji učenika trećih razreda kao i sami učenici. Projekt  je dio Školskog preventivnog programa, a cilj mu je unaprjeđivanje roditeljskih vještina i kompetencija, podržavanje i osnaživanje kvalitetnih odnosa između roditelja i djece, unaprjeđivanje komunikacijskih i socijalnih vještina roditelja i djece.

Projektom je realizirano  šest  edukativno-iskustvenih radionica, trajanja  90 minuta,  u kojima su sudjelovali roditelji. Teme susreta bile su:

•  Moja djelotvorna i nedjelotvorna ponašanja
  • Komunikacijske vještine i kako unaprijediti  komunikaciju s djetetom
  • Pravila, granice, kazna i pozitivno discipliniranje
  • Upravljanje emocijama
  • Samopoštovanje i samopouzdanje djeteta
  • Završni susret

Osim roditelja u projektu su sudjelovali i učenici uključenih roditelja. Obzirom je fokus programa potpora roditeljstvu, učenici su sudjelovali  u četiri radionice čije su teme pratile  teme radionica za roditelje. Na taj smo način unaprjeđivali ista znanja i  vještine kod roditelja kao i kod učenika. Teme susreta za učenike bile su:

• Kako slušamo i kako razgovaramo?
  • Obiteljska pravila, moja ponašanja i posljedice
  • Osjećaji i kontrola ljutnje
  • Slika o sebi

Najvažnije  postignuće „Škole za roditelje“ je zadovoljstvo roditelja načinom na koji su „učili” o roditeljskim vještinama te njihova povratna informacija o tome kako su naučeno uspješno primjenjivali  u odnosu sa djecom. Zajednička  druženja, razmjena iskustava, međusobna podrška i stručna perspektiva voditeljice doprinijeli su jačanju roditeljskog samopouzdanja i samosvijesti  te većeg povjerenja u sebe i dijete.

Nakon sudjelovanja u projektu naši su polaznici zasluženo stekli  “diplome ”. Iskreno im čestitamo na tome te pozivamo i druge naše roditelje da nam se pridruže u budućim ciklusima  „Škole za roditelje“.

Kraj školske godine!

« Lipanj 2017 »