Projekt - Izrada kompostišta

Autor: Jasna Rožman, 21. 11. 2016.

Posljednje jesenske dane učenici 4. razreda PŠ Cerić,  iskoristili su za ostvarivanje razrednog projekta – Izrada kompostišta, što se odlično uklapa u projekt cijele škole "Moja škola - eko škola".

Kompostiranje je zapravo proces reciklaže organskog ili biootpada, kojim se dobiva ekološki najprihvatljivije organsko gnojivo – kompost.
Kompostiranjem smo željeli riješiti problem organskih ostataka iz školskog dvorišta, cvjetnjaka te otpadaka voća koje učenici jedu u školi. U isto vrijeme dobit ćemo vrijedno organsko gnojivo kojim ćemo dohraniti zemlju u cvjetnjaku.

Učenici će tijekom godine razvijati naviku razvrstavanja otpada, razvijati svijest o mogućnosti iskorištavanja otpada kao sirovine za dobivanje novoga proizvoda.

Odjeveni u radnu odjeću učenici s veseljem dočekali roditelje, Stjepana  Posavi i Željka Penić.Podijeljeni u skupine, jedni su  čistili palete, drugi sakupljali lišće. zatim su slagali cigle. Kada su palete bile sastavljene djevojčice su se prihvatile bojanja , dok su dječaci dovozili kolicima sakupljeno lišće. Uživajući u boravku na zraku, radujući se i i ščekujući svaku novu aktivnost djeca su uspješno posao privela kraju. Završili su ubacujući lišće u komposište u nadi da će na proljeće humusom iz svog kompostišta oplemeniti svoj cvjetnjak.

Izradu ovoga korisnog razrednog projekta isplanirala je i organizirala učiteljica Jasna Rožman.

« Travanj 2017 »