Ukupno: 532063

Fiaccolata 2017
Autor: Miroslava Vekić, 28. 6. 2017.

Ekipa  Crvenog križa  OŠ Zrinskih Nuštar, u sastavu Mie Lesandrić, Ive Rešetar, Dorijana Horvat, Veronike Sesar, Darie Matić i Antonia Vištice, sudjelovali su proteklog vikenda na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu, Veroni i Gardalandu, što im je bila  nagrada za cjelogodišnji humanitarni rad, ali i najbolja motivacija za nastavak predanog volontiranja.

Svake godine krajem lipnja Međunarodni odbor Crvenog križa i Talijanski Crveni križ organiziraju ovaj skup odajući na taj način počast mjestu gdje je prije 158 godina nastala plemenita ideja Crvenog križa.

Nakon samo šesnaest sati bitke kod Solferina 24. lipnja 1859. u
kojoj se međusobno borilo ukupno 300.000 vojnika carske Austrije i francusko-sardinijskog saveza, bilo je čak 40.000 mrtvih i ranjenih kojima nitko nije pomagao. Zgrožen prizorom umiranja, švicarski trgovac Henry Dunant, koji se slučajno našao na poprištu bitke, organizirao je u crkvi u Castiglioneu pružanje pomoći umirućima i ranjenicima, bez obzira kojoj strani u sukobu pripadali.

Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladeži Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci.

Na ovogodišnjoj Fiaccolati se 24. lipnja okupilo čak 20.000 mladih iz cijeloga svijeta, gdje su u dvorište crkve u Solferinu unijete  baklje humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparenti s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.

Potom su plamenom humanosti upaljene baklje svih sudionika koji su u procesiji krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastavama Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti sazdanu od 20.000 baklji koja je te subotnje večeri vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije, mladi su u ponoć stigli na cilj u Castiglioneu.

Najbolji dio puta je bila nedjelja koju su proveli u Gardalandu, na nezaboravnom provodu sa super ekipom. Poruka ostalim učenicima naše škole: „Vrijedi učiti, dati sve od sebe i doživjeti Italiju na ovaj način!“