Štokavčići na putu očuvanja jezične zavičajne baštine

Autor: Eva Dakić, 5. 12. 2016.

Studeni je mjesec održavanja Znanstvenoga skupa Šokačka rič u okrilju kojega se pod manifestacijom Štokavčići okupljaju njegovatelji slavonskoga dijalekta zahvaljujući idejnim začetnicama i voditeljicama dr.sc. Anici Bilić i Kseniji Petričić.

I ove smo godine s osobitom radošću i ponosom istraživali tekstove pisane zavičajnim govorom i kazivali ih svjesni važnosti očuvanja jezične baštine. Recital „Već otkad tražiš niku rič“ je naš odraz potrebe zaštite i njegovanja dragocjene riči kojoj prijete brojne opasnosti današnjice.

Vrijedan izvor i odlični priručnici za upoznavanje jezičnih zakonitosti zavičajnoga govora, brojni su znanstveni i stručni radovi o slavonskom dijalektu objavljeni u zbornicima Šokačka rič 1 – 13. Ciljeve i zadaće koje Ksenija Petričić navodi u radu na čuvanju i njegovanju jezične zavičajne baštine nastojali smo ostvarivati i u svojemu djelovanju: upoznavanje mladih s vlastitim korijenima i tradicijom, promicanje ljubavi i ponosa prema zavičaju i domovini, hrvatskoj kulturnoj baštini, nacionalnom i kulturnom identitetu te osvješćivanje vrijednosti kulturne baštine u globalizacijskim procesima.

Ovogodišnji štokavčići su učenici naše škole i članovi KUD-a „Slavko Mađer“ iz Cerića:

Mihael Maslov koji je recital oplemenio zvucima bisernice,  sestre Ivana Slaviček i Josipa Slaviček te obiteljski trio- Ivana Voćanec, Vlatka Voćanec i nekadašnji učenik naše škole, sada srednjoškolac Dominik Voćanec.

Eva Dakić, učiteljica mentorica

Proslava 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 godina rada u (n)ovoj školi

Poštovani posjetitelji web stranice naše škole,

započeli smo još jednu školsku godinu sa željom da bude uspješnija od prethodne, da učenici prošire svoje znanje, obogate  se novim spoznajama, uživaju u zanimljivim aktivnostima zajedno sa svojim učiteljima.

Volja, rad i trud i dosad su bili naš prokušani recept za uspjeh, stoga se nadam da ćemo i ovu godinu okončati, kao i prošlu, ponosni na niz uspješnih priznanja s različitih natjecanja (od županijskih do državnih) u kojima su naši učenici pokazali zavidno znanje, ali i odlične sportske vještine.

Posebnu pohvalu treba odati savjesnoj i vrlo dobro organiziranoj provedbi različitih projekata, posebno onih u humanitarne svrhe, u koje su osim učenika vrlo aktivno i predano bili uključeni i roditelji te svojim doprinosom pružili lijep i poticajan primjer djeci.

Zato mi je posebno drago što, evo već na početku ove školske godine, mogu najaviti veliki projekt proslavu 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 obljetnice rada u (n)ovoj školi – te pozvati sve učenike, učitelje, roditelje i sve mještane da nam pomognu u tome. Ovaj veliki jubilej trebamo dostojno i s ponosom obilježiti, a to ćemo uspjeti, ako se svi potrudimo.

Ciljevi  projekta:

• Njegovati domoljubne osjećaje te razvijati svijest o pripadnosti hrvatskome narodu
  • Tekovine Domovinskog rata, ratno i poratno vrijeme čuvati kao naslijeđe za  budućnost.
  • Njegovati ljubav prema domovini, njezinoj povijesti, kulturi i običajima, ljepoti jer:

„Narodi propadaju samo onda kad izgube uspomenu na svoju prošlost“ i

„Navik on živi, ki zgine pošteno“.

Vrijeme ostvarivanja projekta:

Projekt se ostvaruje od početka školske godine ( 1. rujna 2016.) do Dana škole ( 29. travnja 2017.)

Dođite u školu sa savjetima, starim fotografijama i spremnošću za pomoć.

Vaša ravnateljica

« Travanj 2017 »