Štokavčići na putu očuvanja jezične zavičajne baštine

Autor: Eva Dakić, 5. 12. 2016.

Studeni je mjesec održavanja Znanstvenoga skupa Šokačka rič u okrilju kojega se pod manifestacijom Štokavčići okupljaju njegovatelji slavonskoga dijalekta zahvaljujući idejnim začetnicama i voditeljicama dr.sc. Anici Bilić i Kseniji Petričić.

I ove smo godine s osobitom radošću i ponosom istraživali tekstove pisane zavičajnim govorom i kazivali ih svjesni važnosti očuvanja jezične baštine. Recital „Već otkad tražiš niku rič“ je naš odraz potrebe zaštite i njegovanja dragocjene riči kojoj prijete brojne opasnosti današnjice.

Vrijedan izvor i odlični priručnici za upoznavanje jezičnih zakonitosti zavičajnoga govora, brojni su znanstveni i stručni radovi o slavonskom dijalektu objavljeni u zbornicima Šokačka rič 1 – 13. Ciljeve i zadaće koje Ksenija Petričić navodi u radu na čuvanju i njegovanju jezične zavičajne baštine nastojali smo ostvarivati i u svojemu djelovanju: upoznavanje mladih s vlastitim korijenima i tradicijom, promicanje ljubavi i ponosa prema zavičaju i domovini, hrvatskoj kulturnoj baštini, nacionalnom i kulturnom identitetu te osvješćivanje vrijednosti kulturne baštine u globalizacijskim procesima.

Ovogodišnji štokavčići su učenici naše škole i članovi KUD-a „Slavko Mađer“ iz Cerića:

Mihael Maslov koji je recital oplemenio zvucima bisernice,  sestre Ivana Slaviček i Josipa Slaviček te obiteljski trio- Ivana Voćanec, Vlatka Voćanec i nekadašnji učenik naše škole, sada srednjoškolac Dominik Voćanec.

Eva Dakić, učiteljica mentorica

Kraj školske godine!