> Eko škola

Projekt "Eko-škole" je međunarodni projekt utemeljen 1981. godine pri Vijeću Europe, a provodi ga Europska zaklada za odgoj i obrazovanje. Nacionalni koordinator projekta u Hrvatskoj je Pokret prijatelja prirode "Lijepa naša ". Eko škola je projekt osmišljen u svrhu provedbe smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitave škole.

Oslikani zidovi škole s eko
parolama

ZADAĆE EKO-ŠKOLE

- Ugradnja odgoja i obrazovanja za okoliš u svakodnevni život učenika i djelatnika škole.
- Stvaranje pozitivnog odnosa prema okolišu i razvijanje osjećanja odgovornosti prema njemu.
- Buđenje interesa i poticanje učenika na aktivnosti kojima će senzibilizirati obitelj i širu zajednicu  za problem  okoliša.
- Naglašavanje neophodnosti smanjivanja i zbrinjavanja otpada, te racionalnog korištenja energije i vode.

- Jednom riječju - ŽIVJETI EKO!

23. ožujka 2002. u Zagrebu preuzeli smo Zelenu zastavu, kao prva Eko škola u našoj, Vukovarsko-srijemskoj županiji.

Prvo svečano podizanje zelene
zastave

Prvo podizanje "Zelene zastave" na jarbol ispred škole

Dijamantna plaketa EKO škole

Autor: Stanko Leko, 16. 5. 2016. 09:18

Naša je škola nakon 14. godina aktivnog članstva u međunarodnom programu Eko škola, na svečanosti upriličenoj u Zagrebu, 13. svibnja 2016. primila Dijamantnu plaketu.

Na svečanosti su sudjelovali: ravnateljica Dobrila Ereš, te školski koordinatori Ljerka Benčević, Sanja Lovrić i Stanko Leko.

Zlatna plaketa nakon 10 godina aktivnog članstva

Autor: Stanko Leko, 4. 5. 2012. 11:04

U petak 4. svibnja 2012. u Zagrebu održana je promocija 12. naraštaja EKO škola, i dodjela priznanja i Zelenih zastava već postojećim naraštajima. Naša je škola primila Zlatnu Plaketu Eko-škola, nakon 10 godina aktivnog članstva.

Na svečanoj dodjeli nazočilo je oko 700 sudionika iz svih krajeva Lijepe naše, a u ime naše škole plaketu je primilo izaslanstvo predvođeno ravnateljicom škole Dobrilom Ereš, prof. uz nazočne koordinatore naše  eko-škole Zlatu Šuvaković, Ljerku Benčević i Stanka Leku.

Eko skupina OŠ Zrinskih županijski prvaci

Autor: Klaudija Wild, 12. 2. 2011. 21:24

U petak (11.veljače 2011.g. u Nijemcima održan je županijski eko - kviz "Lijepa naša".

Ekipa OŠ Zrinskih Nuštar s temom "Ljekovito bilje i njihova uporaba" osvojila je 1.mjesto i tako se plasirala na državno natjecanje koje se održava 20.-22. ožujka.

Članovi eko - skupine su: Tomislav Adžaga, 5.r.

Dorian Wild, 6.r.

Tin Tomić, 7.r.

Luka Mačvanin, 8.r.

sa svojom mentoricom nastavnicom Zlatom Šuvaković.

Sve čestitke ekipi i njihovoj mentorici.

Aktualna događanja u 2009./10. šk. godini

Autor: Administrator , 14. 6. 2010. 12:12

U mjesecu rujnu smo održali 1. sastanak odbora Eko-škole i prihvatili program rada za školsku godinu 2009/10.

2. veljače 2010. godine sudjelovali smo na susretu Eko-škola u OŠ S. A. Radića u Gunji. Tema ovogodišnjeg susreta bila je „Održiva potrošnja“. Naša tema je „Mi to možemo“ – u rad teme bili su uključeni svi djelatnici škole. Prezentaciju su uradili učitelji informatike i školski koordinator Z. Šuvaković, koja je prezentirala temu.

U školi su se tijekom šk./godine obilježavali značajni

eko datumi:

- DANI KRUHA

- DAN VODA

- DAN PLANETA ZEMLJE

- DAN BIOLOŠKE RAZNOLIKOSTI

Učenici 6. razreda sa svojim predmetnim učiteljima Hr. J, G.k, E.j i Vj – prezentirali su „Svatovske običaje našeg kraja.“

Svake godine naši učenici uspješno sudjeluju na Natjecanju Ekološkog kviza „Lijepa naša“ – gdje polučuju dobre rezultate. Ove školske godine bili su 2. i zaostajali su samo jednim bodom manje od prvoplasirane ekipe. Od 12-14. ožujka 2010 sudjelovali smo na državnom natjecanju gdje smo se plasirali među prvih deset u kategoriji osnovnih škola.

U ekipi su sudjelovali:

1. D. Wild 5.

2. T. Tomić 6.

3. L. Mačvanin 7.

4. M. Leko 8.

Mentor Z. Šuvaković

30. travnja obnovili smo četvrti put status Međunarodne Eko-škole – srebrni status.

Certifikat za promicanje ekološke svijesti u školi i široj zajednici dobili su Lj. Benčević,

S. Leko i Z. Šuvaković (školskim koordinatorima)

U razdoblju od 9.4.-30.4. eko patrole obišle su naselja Nuštar, Cerić i Marince – te prebrojile gnijezda roda, tako su se uključile u akciju popisivanja gnijezda roda u Vukovarsko-srijemskoj županiji koje provodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije.

Učenici naše škole također vode brigu o uređenju unutrašnjosti i okoliša škole skupa sa svojim učiteljima: likovne kulture, biologije i razrednicima.

Za sve akcije imamo pomoć naše ravnateljice.

« Listopad 2017 »

VREMENICI 2017/2018.