> radovi

MIRTA OLĐE, 8.b

PETAR SUTON, 7.a

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA FOTOGRAFSKE SKUPINE - ZRINUS

Na ovoj stranici možete pogledati neke uspješne fotografije članova fotografske skupine.

VALENTINA ŠPREM, 7.a

MISLAV PFAF, 7.a

VIKTORIJA KRESIĆ, 8.b

ANA ŠIMUNOVIĆ, 8.b

MIRTA OLĐE, 8.b

PETRA SALOPEK, 8.b

LEON ANDRIČEVIĆ, 6.b

USKORO JOŠ FOTOGRAFIJA :)

Radovi učenika 2013_14

Radovi učenika naše škole 2012_13

Valentinovo - Dan zaljubljenih ili Dan Sv. Valentina 14. veljače

Evo jedne priče o tome kako je nastalo Valentinovo.Početak obilježavanja današnjeg Valentinova potječe daleko u povijest u vrijeme staroga Rima. Tada je kršćanstvo bila mlada religija a na vlasti je bio car Klaudije II.
Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlazak u rat.  No u to doba živio je i svećenik Valentin.
Svećenstvo je moralo poštovati odluku no Valentin je ipak ostao pri svojim životnim ciljevima i potajno vjenčavao one vojnike koji su to htjeli.Careva ruka ga je naravno sustigla, strpavši ga u tamnicu.    Na dan 14. veljače Valentinu su po carevoj kazni odrubili glavu. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem pa tako danas i mi u modernom vremenu slavimo Valentinovo - Dan zaljubljenih.
Tradicije Valentinova su različite po zemljama.
U Engleskoj su prije sto godina oblačili malu djecu u odrasle na Valentinovo. Djeca su išla od vrata do vrata i pjevala Valentinovo pjesmu.
U Wales-u se darivale drvene izrezbarene žlice. Simboli su najčešće bili srca, ključevi a nosile su poruku "ti imaš ključ mog srca".

U nekim zemljama je običaj da djevojka od mladića dobije odjeću kao poklon a ako ona zadrži dar znači da se želi udati za njega.

Danas je Valentinovo dan povećen izražavanju ljubavi, bilo voljenoj osobi ili dragom prijatelju, djetetu ili majci.

Ovdje su i neki od radova učenika na temu Valentinovo - Dan zaljubljenih.

"ŠKOLA ZA ŽIVOT"

« Rujan 2020 »