« Svibanj 2024 »

Vukovar 1991. - priča o ljubavi i domoljublju
Autor: Stanko Leko, 14. 11. 2012.

Vukovar je Lijepa Naša

Pred nama su dani sjećanja na Vukovar, učenici i nastavnici naše škole kao i svake godine do sada, palit će u znak sjećanja na žrtvu Vukovara stotine svijeća duž naše glavne ulice Križnog puta, te na raskrižju kod nuštarskog groblja prema Vukovaru i Marincima koje je i samo oblika punog simbolike u znaku slova V.

Na pameti mi bijaše sročiti  nekoliko dirljivih rečenica iz srca, ali naletih na portalu Dnevno.hr  na članak autora Ante Nazora, koji je dotakao moje srce, odlučih zadnje odlomke članka ovdje objaviti u vjeri da će dotaknuti i Vas čitatelje ovih stranica:

Hrabrost, požrtvovnost, solidarnost i spremnost na smrt radi obrane dobra, vrline su utemeljene na ljubavi i domoljublju. Upravo zato, bitka za Vukovar nije samo važan događaj iz hrvatske povijesti, nego i priča o ljubavi prema obitelji, sugrađanima, domu i Domovini.

Tu je ljubav, kao glavni motiv i izvor neizmjerne hrabrosti vukovarskih, odnosno hrvatskih branitelja, prepoznao novinar, pisac i heroj Siniša Glavašević i na sebi svojstven način opisao u „Priči o ljubavi“; ona je sjajna poruka svima koji traže smisao života i ideale zbog kojih vrijedi umrijeti: Nema načina da ukradete godine, ukradete sreću – ako ljubavi nema. Može vam se pričiniti sunce i radost, možete pomisliti da je vaš uspjeh potpun u ordenju, u sjenama velikih, ali gledao sam mnoge koji i praznih džepova uspravno hodaju ovim gradom. Njihova radost u neimanju mnogo je veća. Jer oni imaju grad. Imaju prijatelje. Imaju dušu. Nisu imali novac za Zagreb, Beč, Prag. Njihov je novac ostao u čašama ispijenim s prijateljima s kojima su poslije čekali svanuća na hrvatskim barikadama. Nekima je to čekanje bilo predugo pa smo ostali bez njih. Ali mi svi dobro znamo gdje su.

Ako nam život omogući da naša ljubav ovlada nama, kao što je njihova ljubav nosila njih, jednom, na kraju puta, možda možemo očekivati da i mi umremo sretni.

Ante Nazor