Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Marija Lesandrić, 17. 11. 2016.

Hrvatski sabor donio je 29. listopada 1999. odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode. Obljetnice su prigoda da se prisjetimo trenutaka i događaja koji su se zbili u povijesti i obilježili brojne ljudske živote.  Iz toga smo razloga danas dostojanstveno i u tišini zapalili svijeće ispred mjesne crkve i ceste prema Vukovaru. Zastali smo na trenutak te se u mislima, sjećanjima i molitvama poklonili gradu heroju i njegovim junacima. Prisjetili smo se svih hrabrih ljudi koji su branili Vukovar i našu domovinu te su za ideal slobode, života i zajedništva darovali ono najvrijednije, svoj život.

Pokloniti se žrtvama Vukovara, svojim prijateljima i suborcima, došli su i branitelji iz Orašja, koji će, kao i prethodnih godina, prenoćit će u našoj školi. Priredili smo im toplu dobrodošlicu i kratko porazgovarali s njima. Najveći dojam na nas ostavio je 72-godišnji učitelj koji je, umoran nakon mnogo propješačenih kilometara, djeci izmamio osmijehe na lica i ispričao zgode iz svoga radnoga vijeka. Sutra će se u tišini i molitvi zaputiti prema Vukovaru, a mi im želimo sretan povratak kući i od srca se zahvaljujemo na slatkim darovima kojima su obradovali naše učenike.

Svoje osjećaje pretočili smo bojom i riječima kroz likovne i literarne uratke. Oni sada krase našu školu i podsjećaju nas na žrtvu Vukovara koju nikada ne smijemo zaboraviti.  Na to će nas uvijek podsjećati riječi Siniše Glavaševića: „…Život je pun zagonetki, ali najzagonetnije je to kako od prijatelja nastaje neprijatelj. Jeste li ikad pomišljali zašto je lakše steći neprijatelja negoli prijatelja? … Zato, ako u vama ima ljubavi, ne štedite je. Podijelite, dajte djelić svoje ljubavi prvome do sebe i bit će manje neprijatelja. Za početak dovoljno je i to.“

Proslava 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 godina rada u (n)ovoj školi

Poštovani posjetitelji web stranice naše škole,

započeli smo još jednu školsku godinu sa željom da bude uspješnija od prethodne, da učenici prošire svoje znanje, obogate  se novim spoznajama, uživaju u zanimljivim aktivnostima zajedno sa svojim učiteljima.

Volja, rad i trud i dosad su bili naš prokušani recept za uspjeh, stoga se nadam da ćemo i ovu godinu okončati, kao i prošlu, ponosni na niz uspješnih priznanja s različitih natjecanja (od županijskih do državnih) u kojima su naši učenici pokazali zavidno znanje, ali i odlične sportske vještine.

Posebnu pohvalu treba odati savjesnoj i vrlo dobro organiziranoj provedbi različitih projekata, posebno onih u humanitarne svrhe, u koje su osim učenika vrlo aktivno i predano bili uključeni i roditelji te svojim doprinosom pružili lijep i poticajan primjer djeci.

Zato mi je posebno drago što, evo već na početku ove školske godine, mogu najaviti veliki projekt proslavu 250 obljetnice škole u Nuštru i 45 obljetnice rada u (n)ovoj školi – te pozvati sve učenike, učitelje, roditelje i sve mještane da nam pomognu u tome. Ovaj veliki jubilej trebamo dostojno i s ponosom obilježiti, a to ćemo uspjeti, ako se svi potrudimo.

Ciljevi  projekta:

• Njegovati domoljubne osjećaje te razvijati svijest o pripadnosti hrvatskome narodu
  • Tekovine Domovinskog rata, ratno i poratno vrijeme čuvati kao naslijeđe za  budućnost.
  • Njegovati ljubav prema domovini, njezinoj povijesti, kulturi i običajima, ljepoti jer:

„Narodi propadaju samo onda kad izgube uspomenu na svoju prošlost“ i

„Navik on živi, ki zgine pošteno“.

Vrijeme ostvarivanja projekta:

Projekt se ostvaruje od početka školske godine ( 1. rujna 2016.) do Dana škole ( 29. travnja 2017.)

Dođite u školu sa savjetima, starim fotografijama i spremnošću za pomoć.

Vaša ravnateljica

« Travanj 2017 »